2 Ekim 2013 Çarşamba

Türk Ofis Mobilyası Sektöründeki Gelişmeler

Ofis Mobilya Sektörü, Türkiye'de son yıllarda en büyük atılımı yapan sektörlerden biri olurken, ekonomik krizler nedeniyle iç pazardaki sıkışıklık yüzünden ihracat çok önemli bir yer tutmakta. Teknoloji, tasarım ve kalite olarak kendini kanıtlayan sektördeki bir çok firma ihracatta Avrupa'da ilk 5, dünyada ise ilk 7. sıraya yerleşmeyi başarmıştır.

Türk ofis mobilyaları sektörü, dünya pazarlarında kendisine yer bulmuş, bu arenada birçok rakibini geride bırakmış, bununla da yetinmeyip kalitesiyle birlikte teknolojisini yenilemiş bir konumda bulunuyor. En son ve en genç teknolojiye sahip olan sektörümüz, bugün dünya pazarlarında gerçekten iyi işler yapıyor. Bundan sonra da sektör hedeflerini büyütecektir. Sektör B ve A grubu kategorilerinde üretim gerçekleştirme hedefi içindedir. Burada sayı olarak az, ama katma değeri yüksek üretim hedefleniyor. Sektörde, AR-GE'nin teşvik edilmesini, yeni ürün ve üretim yönetimi ile teknolojiyi geliştirmeye yönelik projelerin uluslararası kurallara uygun olarak desteklenmesini amaçlıyoruz. Sektörde laboratuvar, tasarım ve çizim çalışmaları, prototip üretimi, patent ve lisans çalışmaları ve satış sonrası sorun giderme hizmetleri gibi AR-GE çalışmaları ancak belli bir büyüklüğe erişen firmalar tarafından yapılıyor. Bu kuruluşların çoğalabilmesi için AR-GE faaliyetlerinin desteklenmesi gerekiyor. Sektörel dış ticaret şirketlerinin kurulmasının teşvik edilmesi, rekabet gücünün artırılmasının yanı sıra, teknik ve ekonomik güçlerin birleştirilerek dış pazarlara açılma, dış ticarette uzmanlaşma ve teknik konulara uyma imkânları yaratıyor. Mobilya sektöründe önde gelen ülkelerden tasarım hizmetinin satın alınması ya da kiralanması yoluyla sektörümüze yeni boyutlar kazandırmak mümkündür. Nitelikli insan gücünün eğitimi ve ara eleman yetiştirilmesinin, teknik konuları takip etmede ve kaliteli üretimin sağlanmasında önem taşıdığı göz önünde tutulmalıdır.

Kaynak: http://www.vientoofis.com/haberler/turk-ofis-mobilya-sektoru'nun-analizi-/19

Türk büro mobilyaları sektörü sadece dünya ya açılma anlamında değil, tasarımlarıyla da dünya markları ile yarışabilir hale gelmişlerdir. Makam takımlarındaki sadelik, personel masalarına işlenen canlı renkler, toplantı masalarında gizlenen fonksiyonlarla dünya çapında tasarımlar ülkemizde de pazara sunulmuştur..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder