13 Mayıs 2015 Çarşamba

Tükiye'de Mobilya Sektörünün DurumuTürkiye'de mobilya sektörünün %30'unu oluşturan ofis mobilyaları sektörü gün geçtikçe dünya pazarında önemli bir yer kazanarak büyüme hızını katlıyor. Tasarımların uluslar arası boyutlara ulaşması, malzeme tedarik payı ve üretim teknolojilerinin de gelişmesiyle beraber sektörde ki hızlı üretim imkanı da gelişmeye devam ediyor. Durum böyleyken bugün Türkiye markaları 100'e yakın ülkeye ofis mobilyaları ihracatı yapmaya devam ediyor. İhracatta ki bu büyüme ve ilgi; aynı şekilde Türkiye pazarında da devam ediyor. Ofis mobilyalarının şirke kimliğini belirlemesi ve bunun şirket sahiplerinde yer kazanması ile beraber; dekorasyon, estetik ve işlevsellik açısından kaliteli ürün beklentisi, kaliteli tasarım gelişimini de beraberinde getiriyor.


ofis mobilyaları müdür masası
Futura Makam Takımı Anka Ofis tasarımıdır. 


Bugün ofis mobilyaları sadece iş alanı oluşturmakla kalmayıp, şirket kimliğinin de oluşturulmasında ve yansıtılmasında önemli rol oynamaktadır. Yönetim alanlarında ki itibarın yansıtılması, personel çalışma alanlarında iş akışı ve disiplinin belirtilmesi, karışlama alanlarında şık ve estetik görünümle müşteri ilgisinin yansıtılması için büro mobilyalarının seçimi oldukça büyük bir önem kazanmıştır. Bu önemin işletmeler tarafından fark edilmesi ve müşteri kazanmak için etkili bir alan olduğu fark edildiğinde ise tasarımlar farklı yönleriyle de ele alınmaya başlanmıştır.

Ofis mobilyaları tasarımcıları ürünleri geliştirirken kullanıcı odaklı, işlevsel, ergonomik ve estetik tasarımları farklı malzeme ve üretim teknikleri ile kullanıcısına sunmaktadır. Sektörün gelişmesi ile beraber malzeme çeşitliliğinin de artmasıyla ürünler özel tasarımlar olarak müşterilere sunulmaya başlamıştır. Beraberinde proje çalışmalarını da getiren bu gelişim şirketlere özel çizim ve projelerin geliştirilmesiyle daha kapsamlı, her detayı ile kullanıma yönelik ofis mobilyaları üretimi de mümkün bir hal almıştır. Bu gelişmeler Türkiye pazarının; dünya standartlarında bir kaliteye yükselmesinin önünü açınca bu büyüme global anlamda da fark edilir bir hal almıştır.

Bu büyümenin her geçen gün artarak devam etmesi ve dış pazarda Türk markalarının çok daha fazla yer alacağı da öngörülmektedir. Özellikle orta doğu ülkeleriyle olan çalışmaların artarak devam edeceği de söylenmektedir. Tasarımların kaliteli duruşu, genç tasarımcıların yetiştirilmesiyle birlikte Türkiye'de çok daha farklı ve özgün tasarımların yer alacağı da rahatlıkla söylenebilir.


Türkiye ofis mobilyaları sektörü hakkında yapılmış araştırmaya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Dünya Ofis Mobilyaları Pazarı Ne Durumda? Kaynak: http://www.orsiad.com.tr/dunya-ofis-mobilyalari-pazari-ne-durumda.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder